آشنایی با جاهای دیدنی بابل

مرداد ۱۹, ۱۴۰۲
0 نظر
جاهای دیدنی بابل

استان مازندران جزو مناطق پر طرفدار شمال است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. جاهای دیدنی مازندران محدود به مرکز این استان نیست و در جای جای آن، مناظر طبیعی و تاریخی زیادی را می توانید مشاهده کنید. بابل یکی از شهرهای این استان، دارای جاذبه های گردشگری زیادی است و با وجود نداشتن ساحل، علاقه مندان زیادی دارد؛ زیرا فاصله بابل تا ساحل بابلسر حدود 20 دقیقه است و می توانید بدون نگرانی جاهای دیدنی بابل را ببنید و به دریای زیبای خزر نیز سر بزنید.

بابل کجاست؟

بابل که با نام شهر بهار نارنج نیز شناخته می شود، جزو قدیمی ترین شهرهای استان مازندران است و یکی از شهرهای پر جمعیت شمال کشور محسوب می شود. این شهر در فاصله دریای خزر و رشته کوه های البرز واقع شده است و در 211 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد. بابل از شمال به شهرهای فریدونکنار و بابلسر، از جنوب به رشته کوه البرز، فیروز کوه و دماوند، از شرق به شهرستان قائمشهر و سواد کوه و از غرب به شهرستان آمل منتهی می شود.

جاهای دیدنی بابل کجاست؟

بابل جاهای دیدنی زیادی دارد که در سفر به آن می توانید به آن سر بزنید و لحظات خوبی را تجربه کنید. برخی از این جاذبه ها شامل موارد زیر است:

سد شیاده

سد شیاده؛ جاهای دیدنی بابل

سد شیاده، یکی از جاهای دیدنی بابل است که در 33 کیلومتری این شهر و بر روی رودخانه چلیم قرار دارد. این رودخانه جزو سرشاخه های رودخانه بابل رود محسوب می شود و در بخش بندپی غربی بابل واقع شده است. آب و هوای دلپذیر این منطقه با پوشش گیاهی و جنگل های زیبای کنار این سد، باعث بازدید گردشگران زیادی می شود.

بازدید از این سد برای عموم مردم آزاد است و می توانید ساعات زیادی را در این مکان سپری کنید و از فضای زیبای آن لذت ببرید. همچنین می توانید در این مکان به ماهیگیری بپردازید.

تکیه روستای مقریکلا

تکیه روستای مقریکلا

تکیه روستای مقریکلا، در بخش بندپی شهرستان بابل قرار دارد و یادگار دوران زندیه و قاجاریه است. این مکان به قدری ارزش و اهمیت دارد که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تکیه در سال 1226 قمری، توسط عبدالحسین خان بنا شده است که از معمار و نجار اصفهانی کمک گرفته است؛ از این رو، ستون های این تکیه، به ستون های چهلستون شباهت دارد.

گفته می شود کار ساخت این تکیه، حدود 12 سال به طول انجامیده است. این بنای آجری و دو طبقه، دارای سقف شیبدار ساده سفالی است و در طبقه دوم پنجره های ارسی را مشاهده می کنید. تکیه مقریکلا در طول زمان کاربری های مختلفی مانند مقر حکومتی، مدرسه علوم دینی و مدرسه نظامی داشته و هر ساله در ماه محرم در آن عزاداری انجام می شود

آبشار درازکش

آبشار درازکش

آبشار دراز کش، یکی از مکان های زیبا و بکر بابل است که در بخش بندپی شرقی و در دل جنکل قرار دارد. درازکش شامل 5 آبشار با ارتفاع های مختلف است که ارتفاع یکی از آن ها به بیش از 7 متر می رسد. این آبشار ایتدا به درون یک حوضچه بزرگ ریخته شده و پس از آن به صورت یک رودخانه در جهت شمال به راه خود ادامه می دهد.

اگر اهل شنا و آب تنی هستید، به این آبشار سر بزنید و خنکای آب را بر پوست خود احساس کنید. همچنین می توانید در زیر سایه درختان به استراحت بپردازید و از هوای مطبوع آن لذت ببرید. پیش از سر زدن به آن لازم است نکاتی مانند داشتن کفش و لباس مناسب، کرم ضد آفتاب و … رعایت کنید.

پل محمد حسن خان

پل محمد حسن خان

پل محمد حسن خان، یکی از جاهای دیدنی بابل است که قدمت آن به دوران زندیه می رسد. این پل دارای هفت طاق اصلی و دو طاق فرعی است و از روی رودخانه بابل رود می گذرد. محمد حسن خان قاجار پس از اینکه در سال 1146، بر کریم خان زند غلبه و مازندران را تصرف کرد، به پاس قدردانی از مردم بابل، این پل را احداث کرد؛ به همین علت به پل محمدحسن خان معروف شده است.

این پل که یکی از آثار ثبت شده ملی است، 140 متر طول و 6 متر عرض دارد و تا سال 1343 تنها پل ارتباطی مردم بوده است. پس از آن راه ارتباطی جدید ساخته شد و استفاده از این پل کمتر شد. این پل یکی از تارخی ترین پل های استان مازندران است که با معماری های عصر صفوی، ارزش بیشتری پیدا کرده است.

دریاچه کامی کلا

دریاچه کامی کلا

دریاچه کامی کلا، یکی دیگر از جاهای دیدنی بابل است که در بخش بندپی و در اطراف کوه های البرز قرار دارد. این دریاچه فصلی است و آب آن در برخی از ماه های سال، خشک می شود. در فصل بهار این دریاچه پرآب شده و با چشم انداز کوه و جنگل، زیبایی خاصی پیدا می کند. بافت این منطقه، به طور کامل روستایی است و مردم آن به کشاورزی و دامداری مشغول هستند؛ بنابراین در این منطقه می توانید محصولات لبنی و کشاورزی خریداری نمایید.

جنگل نارنجلو

 

جنگل نارنجلو

جنگل نارنجلو، یکی از جنگل های سرسبز در اطراف بابل است که در بخش بندپی غربی قرار دارد. این جنگل به دلیل درختان بلند و سربه فلک کشیده اش، جزو مناطق حفاظت شده به شمار می آید و به همین دلیل بکر و دست نخورده باقی مانده است. در این جنگل می توانید قدم بزنید و به صدای پرندگان گوش بسپارید. همچنین می توانید ریه خود را پر از هوای مطبوع کنید. تماشای این جنگل در همه فصل ها زیبا است اما آب و هوای مطبوع با طبیعت سرسبز و زیبای بهار، لطف دیگری دارد.

آرامگاه هادی نوروزی

آرامگاه هادی نوروزی
آرامگاه هادی نوروزی

یکی از مکان هایی که اکثر فوتبالی ها و مخصوصا طرفداران پرسپولیس در سفر به بابل به آن سر می زنند، آرامگاه هادی نوروزی، بازیکن پرسپولیس است که در سال 1394 به علت ایست قلبی در گذشته است. مزار این بازیکن، در روستای کپورچال قرار دارد که فاصله آن با بابل تنها 7 کیلومتر است.

موزه بابل

موزه بابل

موزه بابل که با نام گنجینه بابل شناخته می شود، جزو جاهای دیدنی بابل محسوب می شود که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این مکان در ساختمان شهرداری سابق بابل جای دارد و متعلق به دوران پهلوی است. این موزه به سه بخش مردم شناسی، باستان شناسی و یادمان چوبی تقسیم می شود و دارای فضاهایی مانند کتابخانه، مرکز اسناد تاریخی و نمایشگاه موقت است.   یکی از اشیای گران قیمت موزه، یک قرآن خطی است که مربوط به دوران صفوی است. از دیگر آثار موجود در این موزه می توان به سکه های دوران هخامنشی و اسکناس های زمان قاجار و پهلوی اشاره کرد.

آبشار کیمون

آبشار کیمون

کیمون یکی از روستاهای بابل است که در 30 کیلومتری این شهر واقع شده و در بندپی شرقی واقع شده است. کیمون آب و هوای معتدلی دارد و دارای چشم اندازهای بی نظیری است. عبور یک رودخانه از وسط این روستا باعث طروات آن شده است و زیبایی های آن را دوبرابر می کند. همچنین می توانید در مسیر جنگلی این روستا قدم بزنید و از آبشارهای کوچک و بزرگ دیدن نمایید. دیدن این روستا در فصل بهار، لطف دیگری دارد و هوای معتدل آن، حس سرزندگی را در شما زنده می کند.

دیگر مکان های دیدنی بابل به شرح زیر است:

 • روستای فیلبند
 • هفت آبشار
 • موزه ننه مکرمه
 • امامزاده قاسم
 • مسجد جامع بابل
 • مسجد چهار سوق
 • پارک جنگلی بزچفت
 • روستای ییلاقی شیخ موسی
 • چشمه آبگرم ازرود
 • آبشار کلیره
 • کاخ سلطنتی بابل

سخن پایانی

استان مازندران سرشار از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. بابل یکی از شهرهای این استان است که جزو شهرهای پرجمعیت شمال به شمار می رود. جاهای دیدنی بابل شامل مناظر طبیعی و تاریخی زیادی است که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارد. با توجه به نزدیکی بابل به سواد کوه و لفور، می توانید هنگام سفر به این شهر به این مناطق سر زده و از ویلالفور ویلا اجاره نمایید.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید