قلعه رودخان کجاست؟ دژی مستحکم در دل جنگل!

آبان ۲۷, ۱۴۰۲
0 نظر
قلعه رودخان کجاست؟

هنگامی که شما نام قلعه را می شنوید، در ذهنتان مکان های ترسناکی تداعی می شود؛ اما قلعه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که این دیدگاه شما را تغییر می دهند که یکی از آن ها قلعه رودخان با چند قرن قدمت است. اما قلعه رودخان کجاست؟ این مکان که در شهرستان فومن قرار دارد، جزو زیباترین مناطق گردشگری شمال و عجایب تاریخی ایران محسوب می شود. این بنای تاریخی، روی یک تپه سنگی در دل جنگل های هیرکانی ساخته شده و 1600 پله سنگی دارد. قلعه رودخان به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی که دارد از جاذبه های گردشگری بسیار محبوبی همچون پارک جنگلی لفور، روستای زیبای ماسوله و … برخوردار است. 

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان کجاست؟ موقعیت قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان، یکی از جاذبه های تاریخی گردشگری در گیلان محسوب می شود که در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان فومن قرار دارد. این قلعه، با ارتفاع 655 تا 715 متر از سطح دریا، بر فراز جنگل های هیرکانی در نزدیکی روستای رودخان واقع شده است.

این قلعه تماشایی، یکی از عجایب تاریخی ایران به شمار می رود که در دوران ساسانیان ساخته شده است. در گذشته گیلان به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده که مرکز گیلان شرقی، شهرستان فومن بود و جهت محافظت از آن، قلعه زیبا و مستحکم رودخان را ساخته بودند.

مسیر دسترسی به قلعه رودخان کجاست؟ این قلعه شگفت انگیز در شمال، از مسیر های زیر قابل دسترسی است:

 •  تهران: فاصله تهران تا قلعه رودخان از آزادراه قزوین، 353 کیلومتر است که با یک رانندگی 5 ساعته به مقصد می رسید.
 • رشت: مسافت رشت تا قلعه رودخان، 48 کیلومتر است و شما با در مدت زمان یک ساعت و 20 دقیقه به مقصد خواهید رسید.
 • ماسال: مسیر ماسال تا قلعه تاریخی رودخان، یک جاده 43 کیلومتری است که برای رسیدن به آن، تنها یک ساعت زمان می برد.
 • ماسوله: مسافت ماسال و قلعه رودخان، یک مسیر یک ساعت و 12 دقیقه ای می باشد.
 • ساری: از شهر ساری برای رسیدن به قلعه تاریخی رودخان، مسیر های مختلفی وجود دارد؛ نزدیکترین مسافت آن، بزرگراه 412 کیلومتری گرگان – ساری – رشت می باشد که 8 ساعت طول می کشد تا به مقصد خودتان برسید. 

تاریخچه قلعه رودخان

تاریخچه قلعه رودخان با معرفی 9 بخش آن

 به گفته مورخان، ساخت این بنا به دوره ساسانیان بر می گردد و در دوران حکومت سلجوقیان، مرمت گردیده است. در این باز سازی قسمت های چوبی قلعه، به علت نفوذ رطوبت با گچ، ساروج، آهک و خاکستر پوشیده شده اند.

ساختار قلعه رودخان با اشکال مختلف هندسی است که میلیون ها سنگ در طبقات بالایی برج ها، کف آن دیده می شود. آجر و چوب بکار رفته در پوشش سقف طبقات اول، درب ها، برج ها، اتاق های کوچک و پنجره ها معماری بی نظیری را به وجود آورده اند.

بخش های مختلف قلعه رودخان

معرفی بنا های تاریخی حصار رودخان

قلعه رودخان بخش های مختلفی دارد که هرکدام از زیبایی و کارایی خاصی برخوردار است. در ادامه به معرفی بخش های مختلف این دژ زیبا می پردازیم.

بخش شرقی

بخش شرقی قلعه رودخان، شامل در اضطراری، دوازده ورودی، زندان، حمام و آبریزگاه می شود.

بخش غربی

بخش غربی این قلعه، از دوازده ورودی، چشمه، آب انبار، حوض، سردخانه، چند واحد مسکونی، حمام، آبریزگاه شاه نشین با برج تشکیل شده است.

چشمه 

این چشمه گوارا که در بین دو بخش شرقی و غربی قرار دارد، از ییلاق زردخونی سرچشمه می گیرد. 

برج دیده بانی

قلعه رودخان، که از 40 برج دیده بانی با اتاق های 8 ضلعی تشکیل شده، دارای سقف های گنبدی شکل است.

ارگ

مصالح ساخته شده در ارگ که در قسمت غربی قلعه قرار دارد، از آجر است.

قورخانه

قورخانه که در قسمت های شرقی قلعه قرار دارد، دارای دو طبقه با نورگیرها و روزنه های زیادی است.

روزنه های شیب دار

از روزنه های شیب دار هنگام نزدیکی دشمن به دیوار های قلعه، مورد استفاده قرار می گرفته است. این روزنه ها، در اطراف دیوار ها و برج ها جای داشته، که برای تیر اندازی و ریختن مواد مذاب به کار گرفته می شدند.

برج های دوطبقه 

برای اسکان سربازان و دیده بان ها، از برج های دو طبقه استفاده می کردند.

بخش شاه نشین

مهمترین بخش در قسمت غربی قلعه رودخان، بخش شاه نشین می باشد که از قسمت های تحتانی، فوقانی و تراس تشکیل شده است. 

علت نام گذاری قلعه رودخان

علت نام گزاری این قلعه مهیب به دژ رودخان

قلعه رودخان در مجاورت با رودی قرار دارد. به همین علت در گذشته با نام های دژ رودگان یا روگان شناخته می شده است؛ یعنی «دژی در کنار رود» و به مرور زمان به رودخان تغییر پیدا کرده است.

جاذبه های اطراف قلعه رودخان

5 مورد از زیباترین جاذبه های اطراف این قلعه تاریخی رودخان

قلعه قدیمی و مهیب رودخان، در طول تاریخ محل حکومت چندین فرمانروا بوده است و آثار موجود در این دژ، جنگ ها و تغییرات سیاسی بسیاری را شهادت می دهد. بازدید از قلمرو تاریخی رودخان، خود به تنهایی شگفت انگیز و جالب است، ولی در اطراف این منطقه جاذبه های توریستی دیگری، نیز وجود دارد. جاذبه های اطراف قلعه رودخان کجاست؟

از بهترین و زیباترین جاذبه های دیدنی گردشگری در اطراف این دژ که نقش مهمی در جنگ ها تاریخ ایفا کرده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. روستای ماسوله، روستایی پلکانی

روستای ماسوله در گیلان

روستای ماسوله، یک روستای زیبا و باستانی در 35 کیلومتری رودخان است. این روستا، بر روی شیب های کوه ساخته شده و دارای معماری جالبی می باشد که از جاذبه های گردشگری استان گیلان محسوب می شود. خانه های روستای ماسوله به گونه ای هستند که بام هر خانه، حیاط خانه بالایی است. در این روستا، شما می توانید از فرهنگ و آداب و رسوم محلی، طبیعت زیبا و غذاهای خوشمزه لذت ببرید.

2. جنگل های هیرکانی با قدمتی 50 میلیون ساله

جنگل های هیرکانی در فومن

جنگل های هیرکانی یا جنگل های شمال ایران، جزء بزرگترین منابع طبیعی کشور هستند که در حاشیه ی دریای خزر قرار دارند. این جنگل ها که دارای تنوع زیست بومی بالایی هستند که شامل گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و کمیابی می باشند. در جنگل های شمال ایران، مسیر های پیاده روی، پارک های ملی، آبشار ها، رودخانه ها، دره ها و مناظر دیدنی فراوان وجود دارد؛ که می توانید از آن ها دیدن کنید. 

3. بازاری به سبک چینی در قلعه رودخان

بازار قلعه رودخان در رشت بهشت لواشک

فومن، یک شهر تاریخی در استان گیلان است و بازار های قدیمی و مشهوری دارد. در بازار قلعه حماسی رودخان که یکی از بازار های عجیب در این شهر محسوب می شود؛ به بازارچه اسکیمو فروش ها معروف است. این بازار شباهت بسیاری به خانه های کره ای و چینی دارد و محصولاتی مانند صنایع دستی، لباس های سنتی، حلوا، رشته پلو، کلوچه و … را به فروش می رساند.

4. آبشار لاتون، بلند ترین آبشار ایران

آبشار لاتون، آبشاری در نزدیکی آسمان

آبشار لاتون با ارتفاع 105 متر، بلندترین آبشار ایران است که در منطقه لفور و در فاصله 15 کیلومتری قلعه رودخان قرار دارد. در مسیر رسیدن به این آبشار از جاده چالوس به فومن، صدای آب و منظره سرسبز و خنک محیط، باعث آرامش و لذت شما می شود.

بهترین زمان برای سفر به رودخان

بهترین زمان برای سفر به رودخان

سفر به روستا و قلعه رودخان در فصل بهار به علت آب و هوای مطبوع و طراوت جنگل، بسیار عالی است. اما در فصل تابستان به دلیل شلوغ شدن و شرجی بودن هوا، احتمال دارد؛ کمی این سفر برای شما آزار دهنده باشد. پاییز این قلعه تاریخی، با در آغوش گرفتن جنگل منظره ی مسحور کننده و زیبایی را ایجاد می کند. رنگارنگی طبیعت در دل جنگل، جلوه ای جدید با آب و هوایی عالی به دژ رودخان می بخشد. در زمستان این بنای تاریخی، پذیرای گردشگران کمی می باشد، چرا که عبور از 1600 پله کار دشواری است. 

نکاتی درباره سفر به رودخان

نکاتی درباره سفر به رودخان

قلعه تاریخی رودخان، در مجاورت جنگل و کنار رود رودگان قرار داشته و دارای 1600 پله است.  برای داشتن یک سفر خوشایند و ماندگار، این نکات را در ذهن نگه دارید:

 1.  2 جفت کفش مناسب پیاده روی یا کوهنوردی
 2. پاوربانک
 3. دوربین عکاسی
 4.  آب آشامیدنی
 5. فلاسک
 6. داشتن چتر، بارانی و لباس مناسب هر فصل
 7. استفاده از یک چوب دستی یا عصای کوهنوردی
 8. به همراه داشتن پول نقد و آمادگی جسمانی

کلام آخر

قلعه رودخان کجاست؟ دژ تاریخی رودخان، در 20 کیلومتری شهرستان فومن جای دارد که یکی از عجایب تاریخی در ایران است. این بنا، در ارتفاعات 650 متری جنگل های هیرکانی قرار داشته که در قدیم به عنوان یک پایگاه نظامی مورد استفاده چندین سلسله، قرار گرفته است. امروزه قلعه رودخان به عنوان یک میراث فرهنگی ملی ثبت شده و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

علاوه بر بازدید از این مکان تاریخی، می توانید از جاذبه های اطراف آن مانند بازار قلعه رودخان، آبشار لاتون و… دیدن کنید. همچنین می توانید به شهرهای اطراف در استان مازندران نیز سر بزنید و با اجاره ویلا و کلبه از ویلا لفور اوقات خوشی برای خود بسازید.

سوالات متداول

قلعه رودخان در کجا قرار دارد؟

قلعه رودخان، در فومن گیلان قرار داشته و در فاصله 335 کیلومتری از شهر تهران است.

در چه ساعاتی از روز می توان از قلعه رودخان بازدید کرد؟

قلعه رودخان همه روزه از ساعت 7:30 صبح تا 17:00 عصر پذیرای گردشگران می باشد.

قلعه رودخان دارای چه تعداد پله است؟

این قلعه دیدنی و قدیمی، دارای 1600 پله می باشد.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید