آلاشت کجاست؟ سفر به بهشت مازندران

خرداد ۱۱, ۱۴۰۲
0 نظر
آلاشت کجاست؟

مازندران یکی از استان های شمال کشور است که با شهرهای دیدنی و سرسبز، طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از این شهرها سواد کوه است که کمتر کسی است که اسم آن را نشنیده باشد؛ اما در دل سوادکوه روستایی وجود دارد که اگر آن را بهشت ایران ندانید، قطعا بهشت مازندران به حساب می آورید. اسم این روستا آلاشت است که اگر به آن سفر نکرده اید، پیشنهاد می کنیم حتما یک بار آن را تجربه کنید؛ همچنین با توجه به نزدیکی این منطقه به لفور، می توانید با اجاره ویلا در لفور، برای اقامت خود نگرانی نداشته باشید. اما آلاشت کجاست و بهترین زمان سفر به این روستای دل انگیز چه فصلی است؟

آلاشت کجاست؟

آلاشت یکی از روستاهای دیدنی سوادکوه در استان مازندران است که با طبیعت بکر، آب و هوای مطبوع، جاذبه های تاریخی و… مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. فاصله این روستا تا تهران تنها 254 کیلومتر و ارتفاع آلاشت از سطح دریا نیز 1900 متر است.

آلاشت در زبان مازندرانی به معنای آشیانه عقاب است. با توجه به اینکه در این منطقه عقاب های زیادی در کوه ها آشیانه دارند، به این روستا آلاشت گفته می شود. آلاشت که آن را بهشت تاریخی مازندران می دانند، یک چشم انداز بی نظیر از کوه های مه گرفته و باغ های پر میوه است و در ارتفاعات آن می توانید روی اقیانوسی از ابر قدم بزنید. یکی از دلایلی که آلاشت را تبدیل به یک مکان تاریخی کرده، به دنیا آمدن رضا شاه پهلوی در این روستا است.

مکان های دیدنی آلاشت

مکان های دیدنی آلاشت کجاست؟ آلاشت مکان های دیدنی زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

موزه مردم شناسی

آلاشت کجاست؟

همانطور که اشاره کردیم، آلاشت زادگاه رضا پهلوی بوده است. امروزه بنای منسوب به خانه پدربزرگ رضاشاه (مراد خان علی) در بافت تاریخی آلاشت و در محله (پاهلونی خیل) به عنوان موزه مردم شناسی آلاشت شناخته می شود. هنگامی که وارد این شهر می شوید می توانید در انتهای جاده پایین آلاشت و در غرب آن این محله را مشاهده کنید.

این خانه پس از فوت پدربزرگ رضا شاه در اختیار عموی او قرار می گیرد. در سال 1348 وزارت فرهنگ یان خانه را می خرد و در همان سال آلاشت به عنوان باخت تاریخی استان، به ثبت ملی می رسد. از سال 1349 تا 1353 خانه زادگاه رضاخان با عنوان موزه رضا شاه احیا می شود و تا سال 1358 بعه فعالیت خود ادامه می دهد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این بنا تبدیل به دبیرستان شده و تخریب های زیادی در آن انجام می شود.

پس از چند سال این خانه مجدد تغیر کاربری داده و تبدیل به کتابخانه می شود. در نهایت در سال 1387 این مکان با عنوان موزه مردم شناسی شهر آلاشت به صورت رسمی افتتاح می شود. در این موره، اشیا و آثار مرتبط با زندگی روزمره مردم شهر مانند ظرف های فلزی و چوبی، چراغ های نفت و گردسوز، داس، تبر و… به نمایش گذاشته می شود.

مسجد امام حسین (ع)

آلاشت کجاست؟

مسجد امام حسین جزو اماکن زیارتی آلاشت محسوب می شود که در دوره محمدرضا شاه، بین سال های 1349 تا 1353 توسط معمار معروف، حسین لرزاده ساخته شده است. ویژگی های این مسجد به شرح زیر است:

 • معماری منحصر به فرد
 • گلدسته های زیبا
 • طاق نماهای جناغی
 • پلان درون گرا
 • گنبد دوازده وجهی

رصدخانه آلاشت

آلاشت کج

رصدخانه آلاشت که با نام رصدخانه آیت الله صالحی مازندرانی نیز شناخته می شود، در سال 1385 توسط شهرداری آلاشت و کمک دو شرکت اصفهانی تاسیس شد. رصدخانه آلاشت کجاست؟ این رصد خانه در ورودی این شهر و در محله کاربار قرار دارد. برای رسیدن به این محله، از آخرین خیابان بلند آلاشت که به خیابان امام حسین منتهی است، عبور کرده و از پلکانی طولانی خود را به رصدخانه برسانید. در سه طرف این رصدخانه پرتگاه و در یک طرف آن کوه واقع شده است.

این مجموعه در ارتفاع 1815 متری از سطح دریا واقع شده و مرتغع ترین رصدخانه ایران شناخته می شود. در این رصدخانه یک تلسکوپ 14 اینچی زیر یک گنبد با قطر 4 متر واقع شده است. همچنین امکانات دیگری ماند ترازوی نجومی، آسمان نما، مجموعه کامل نرم افزارها، اتاق رایانه، پوسترهای اختر شناسی، سالن همایش و… اشاره کرد.

معبد دختر پاک

آلاشت کجاست؟

معبد دختر پاک آلاشت کجاست؟ در جنوب شرقی آلاشت و در جوار روستای گلیان معبد دختر پاک وجود دارد. تنها زنان می توانند از ان معبد بازدید کنند و مردان حق ورود به این مکان مقدس را ندارند. به گفته اهالی این منطقه، اگر مردی وارد این معبد شود، مار او را نیش می زند!

به گفته برخی افراد، در این مکان بانویی پاکدامن دفن شده است و برخی دیگر معتقدند یکی از دو خواهری که در دوره ساسانیان از مقام دینی ویژه ای برخوردار بوده اند، پس از مرگ در این مکان مدفون شده است. البته عده ای دیگر یان معبد را بقایای معبد آناهیتا (الهه آب) می دانند که پیش از اسلام دارای قداست خاصی بوده است. این معبد هر سه مشخصه معابد آناهیتا که شامل بالای تپه بودن، پلان مربع مستطیل و نزدیک رودخانه بودن است، را دارد.

بهترین زمان سفر به آلاشت

آب و هوای آلاشت کوهستانی و سرد است و میزان بارندگی آن بین 500 تا 700 میلیمتر است. این میزان بارندگی باعث شده تا هوای آلاشت همیشه خنک و دلپذیر باشد؛ مخصوصا در فصل تابستان می توان از هوای گرم و طاقت فرسا یه یان منطقه پناه برد. اوایل فصل بهار با سردی همراه است؛ اما هرچه به آخر این فصل نزدیک می شوید می توانید هوای مطبوعی را شاهد باشید. فصل های پاییر و زمستان برای افرادی که سرما را دوست ندارند گزینه مناسبی نیستد. هرچند اگر با این قضیه مشکلی ندارید می توانید از مناظر برفی لذت ببرید.

اقامت در آلاشت

بهترین مکان برای اقامت در آلاشت کجاست؟ برای اقامت در آلاشت می توانید از خانه های بومگردی و ویلاهای آلاشت و دیگر روستاهای سواد کوه استفاده کنید. در ادامه سه اقامتگاه به شما پیشنهاد می دهیم که در صورت تمایل می توایند آن ها را انتخاب کنید.

ویلا ویو جنگلی ریسکلا

این ویلا در سواد کوه و در روستای رئیس کلالفور واقع شده و از امکانات فوق العاده ای برخوردار است. با ویو جنگل می توانید لحظات بسیار خوبی برای خود بسازید. امکانات ویلا ویو جنگلی ریسکلا شامل موارد زیر است:

 • ویلا جنگلی حیاط دار
 • دارای سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب
 • سرویش کامل آشپزخانه
 • سرویس خواب
 • کباب پز

کلبه جنگلی سیدکالا

کلبه جنگلی سیدکالا در منطقه سواد کوه و در روستای سید کالا واقع شده است و امکانات خوبی دارد که شامل موارد زیر است:

 • کلبه دربست بزرگ و مبله
 • تراس بزرگ رو به شالیزار و جنگل
 • سرویس کامل آشپزخانه

ویلا آپارتمان جوارم

ویلا آپارتمان جوارم در سواد کوه زیرآب و در روستای جوارم قرار دارد. با این ویلا می توانید لحظات شادی را تجربه کنید. امکانات این ویلا به شرح زیر است:

 • ویلا بزرگ تک خواب
 • تراس بزرگ با میز و صندلی
 • کاملا مبله
 • سیستم سرمایش و گرمایش مناسب

سخن پایانی

آلاشت کجاست؟ آلاشت یکی از روستاهای دیدنی سواد کوه در استان مازندران است که با آب و هوای مطبوع و جاذبه های گردشگری، طرفداران زیادی دارد. این شهر بهشت مازندران محسوب می شود و با سفر به آن می توانید بهترین لحظات را برای خود بسازید. با توجه به نزدیکی لفور به آلاشت، با اجاره ویلا در ویلا لفور بهترین لحظات را برای خود بسازید.

سوالات متداول

روستای آلاشت کجاست؟

آلاشت یکی از روستاهای سواد کوه در استان مازندران است که به عنوان بهشت این استان شناخته می شود.

جاذبه های گردشگری آلاشت کجاست؟

جاذبه های این شهر شامل موزه مردم شناسی، معبد دختر پاک، رصدخانه و.. است.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید