راهنمای سفر به ماسوله برای عاشقان طبیعت!

خرداد ۱۶, ۱۴۰۲
0 نظر
زاهنمای سفر به ماسوله

ماسوله یکی از روستاهای زیبای شمال است که اگر آن را هم ندیده باشید حتما وصف آن را شنیده اید. این روستای زیبا با خانه های پلکانی و آبشارهای خروشان، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. همچنین این روستا از آب و هوای مطلوبی برخوردار است که می تواند شما را مجذوب خود سازد. برای سفر به این منطقه دیدنی از راهنمای سفر به ماسوله استفاده کنید تا بتوانید لذت کامل را ببرید و از این سفر نهایت استفاده را داشته باشید.

ماسوله کجاست؟

ماسوله در جنوب غرب گیلان و 60 کیلومتری شهر رشت و در بخش سردار جنگل فومن قرار دارد. فاصله ماسوله با فومن 35 کیلومتر و با ماکلوان 20 کیلومتر است. این شهر از شمال به ماسال، از جنوب به طارم علیای زنجان از شرق به جلگه فومن و از غرب به شهر خلخال در اردبیل منتهی می شود. در سفر به این روستا می توانید از شهر و روستاهای مجاور نیز بازدید کنید. به عنوان مثال لفور یکی از دیدنی های استان مازندران است و با اجاره کلبه در لفور می توانید لحظات خوشی را در شمال ایران داشته باشید.

شهر ماسوله جزو شهرهای قدیمی و سنتی است که با خانه های زرد رنگی که در پس جنگل سرسبز و کوه های خوشرنگ قرار دارند، به یک نقاشی شبیه است. این روستا فاقد وسیله نقلیه موتوری است؛ زیرا کوچه های باریک و پله پله، رفت و آمد وسیله نقلیه را غیر ممکن می سازد. با راهنمای سفر به ماسوله، پیش از سفر به آن با برخی از ویژگی های این شهر آشنا می شوید؛ اما باید این شهر را ببینید تا زیبایی آن را درک کنید. اگر دنبال فرار از شلوغی های شهر هستید، ماسوله یک گزینه مناسب است. در این روستا با آواز خروس ها و بوی نان تازه چشم باز می کنید.

آب و هوای ماسوله

یکی از مواردی که در راهنمای سفر به ماسوله به آن اشاره می شود، آب و هوای آن است. ماسوله از هوای مه آلودی برخوردار است و هر فصل آن زیبایی خاصی دارد. این روستا بیش از یک سال در یخبندان کامل به سر می برد. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید، می توانید شاهد چهار فصل سال باشید. در یک روز می توانید هم مه و هم آفتاب را ببینید و در یک روز آفتاب و باران را داشته باشید. در فروردین اکثر روزها بارانی یا برفی است و آسمان نیز غالبا مه آلود است. اردیبهشت اکثر روزها ابری است و خبر زیادی از باران نیست و در خرداد هوا آفتابی و دلچسب است.

در فصل تابستان می توانید شاهد زیبایی های فروانی باشید. ایوان های پر از گل های شمعدانی توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند. ماسوله تابستان های خنکی دارد و می توانید از هوای مطبوع آن و گل ها و میوه های تابستانی لذت ببرید. پاییزهای ماسوله نیز بسیار زیبا است و طبیعت رنگی رنگی را مشاهده خواهید کرد. رنگ های زرد، قرمز و نارنجی، چشم هر بیننده ای را خیره می کند. ماسوله در فصل زمستان نیز بسیار زیبا است و خانه های پوشیده از برف، نمای زیبایی به شهر می دهد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

راهنمای سفر به ماسوله: جاهای دیدنی

این شهر تاریخی با معماری منحصر به فرد خود، جزو خاص ترین روستاهای پلکانی جهان است. در ماسوله جنگل و ییلاقات سرسبز، کوهستان های مرتفع و قله های متعدد باعث شده هر بیننده ای جذب آن شود. جاذبه هایی که در ماسوله مشاهده می کنید، به شرح زیر است:

خانه های پلکانی

راهنمای سفر به ماسوله

اولین چیزی که در ماسوله به چشم شما می خورد، خانه های پلکانی است که توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. این خانه ها به گونه ای است که سقف یک خانه حیاط خانه دیگری محسوب می شود. پس در گشت و گذار در این شهر برای اهالی مزاحمتی ایجاد نکنید.

در طراحی این خانه ها از رنگ رسی یا زرد استفاده شده است که در هوای مه آلود نیز می توانید آن ها را مشاهده کنید. مردم ماسوله سالی یک بار روی بناها را با گل زرد که از کنار رودخانه ماسوله رودخان جمع آوری می کنند، می پوشانند. از دیگر جذابیت این خانه ها، گلدان های رنگارنگ شمعدانی است که نمای زیبایی به بالکن خانه ها می دهد.

آبشار کوشم

این آبشار بلندترین آبشار ماسوله است که حدود 30 متر ارتفاع دارد و در ارتفاعات این منطقه قرار گرفته است. مسیر این آبشار نیز زیبایی خاصی دارد و افراد علاقه مند به کوهنوردی را به سمت خود می کشاند. برای رسیدن به این آبشار حدودا یک ساعت باید پیاده روی کنید.

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی، جزو موزه های شخصی ایران است که در سال 1381، توسط فرهاد شرفی ماسوله ای در ورودی این روستا تاسیس شد. این موزه سه بخش مجزا دارد و مجموعه ای از اشیای فرهنگی مردم ماسوله را به دیگران نشان می دهد. در بخش اول این موزه، اسناد تاریخی و وسایل مربوط به 100 سال اخیر ماسوله، در بخش دوم وسایل مربوط به دو قرن اخیر این روستا و در بخش سوم اشیایی با قدمت بیش از 4 قرن نمایش داده می شود.

آبشار و رودخانه ماسوله

رودخانه ماسوله رودخان، یک رودخانه بسیار بزرگ است که از بالای کوهستان سرچشمه می گیرد. این رودخانه از مرکز شهر ماسوله عبور می کند و با ادامه مسیر در جاده ماسوله در منطقه سرایان به دو رود زیگل و لیکوند می پیونند. سرانجام این رودخانه به تالاپ انزلی می ریزد. آبشار زیبایی نیز با این نام روی رودخانه قرار دارد که با پیاده روی در مسیر رودخانه به آن می رسید.

قله شاه معلم

راهنمای سفر به ماسوله

قله شاه معلم که با نام ماسوله داغی نیز معروف است، با ارتفاعی 3050 متری، دومین قله بلند استان گیلان محسوب می شود. این قله برای کوهنوردان جذابیت خاصی دارد. دلیل نام گذاری این قله، حضور فردی عابد به نام شاه معلم بوده که در این قله به عبادت مشغول می شده است.

ییلاق کوربار ماسوله

این ییلاق جزو تماشایی ترین ییلاق های استان گیلان محسوب می شود که در میان کوه های سرسبز و جنگلی واقع شده است. یکی از ویژگی های جذاب آن مسیر زیبایی دسترسی به آن است. این مسیر با مناظر جذاب، برای کوهنوردی، پیاده روی و عکاسی گزینه بسیار مناسبی است.

دیگر جاذبه های گردشگری ماسوله به شرح زیر است:

 • آبشار خرم بو
 • آبشار توریشوم
 • آبشار لارچشمه
 • پارک جنگلی ماسوله
 • چشمه آب معدنی علی خازونی
 • موزه حیات وحش
 • موزه میراث فرهنگی
 • بقعه عون بن علی
 • کاروان سراهای ماسوله

اقامت در ماسوله

برای اقامت در این روستاها چند هتل و وجود دارد که می توانید در آن ها مستقر شوید. خانه های بومگردی نیز که در ارتفاعات این روستا قرار دارند، نیز گزینه مناسبی برای شما هستند. همچنین برای صرف غذا به رستوران های واقع در این منطقه مراجعه نمایید.

سوغاتی های ماسوله

راهنمای سفر به ماسوله

یکی از مواردی که ممکن است در راهنمای سفر به ماسوله دنبال آن بگردید، سوغاتی های این منطقه است. سوغاتی های این شرح شامل موارد زیر است:

 • چموش
 • گلیم
 • محصولات حصیری
 • صنایع چوبی و فلزی
 • لباس های محلی
 • عروسک های کاموایی
 • رب انار
 • لواشک
 • گلپر

بهترین زمان سفر به ماسوله

ارتفاع نسبتا زیاد ماسوله از دریا باعث سردی  زیاد هوای این روستا در فصل پاییز و زمستان شده است. بنابراین اگر از سرما فراری هستید، این دو فصل را انتخاب نکنید. هرچند ماسوله پاییز و زمستان های بسیار زیبایی دارد. اواخر فصل بهار و فصل تابستان گزینه های خوبی برای سفر هستند.

سخن پایانی

ماسوله یکی از مناطق جذاب و دیدنی استان گیلان است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و می توانید لحظات خوشی را در این شهر رقم بزنید. در سفر به این شهر می توانید به شهرها و روستاهای مجاور نیز سر بزنید تا لذت همه شهرهای شمال را بچشید. برای آشنایی با یان جاذبه ها از راهنمای سفر به ماسوله استفاده کنید. یکی از این مناطق لفور است که با اجاره ویلا در ویلا لفور می توانید بهترین خاطره ها را برای خود بسازید.

سوالات متداول

روستای ماسوله کجاست؟

روستای ماسوله در استان گیلان و از توابع بخش فومن محسوب می شود.

آب و هوای ماسوله چگونه است؟

ماسوله از بهار و تابستان های دلپذیر و پاییز و زمستان های سردی برخوردار است.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید