غار گل زرد پلور (نکات ایمنی در سفر به غار گل زرد)

اسفند ۲۴, ۱۴۰۱
0 نظر
غار گل زرد

استان مازندران پر از مکان های جذاب و طبیعی است. غار گل زرد پلور واقع در روستای آمل یکی از جاهای دیدنی مازندران است. دیدن این غار پر از فراز و نشیب شما را شگفت زده می کند. شما در پایان پیچ و خم های بسیار جاده هراز به این هزار توی پر رمز و راز در دل زمین می رسید.

 هنگام سفر به مازندران انتخاب های بسیار متنوع و متعددی پیش رو دارید. در مکان هایی که برای شما گردشگران عزیز روز به روز در حال افزایش امکانات رفاهی هستند، اقامت راحتی را  می توانید تجربه کنید. اجاره ویلا در لفور یکی از این امکانات بی نظیر رفاهی است.

مشخصات غار گل زرد پلور

غار گل زرد پلور

کوهی که این غار گل زرد پلور در آن قرار دارد، با بیش از سه هزار متر ارتفاع از مجموعه قله های رشته کوه دماوند می باشد. درون این غار آهکی چندین حوضچه آب سرد وجود دارد. عمق بعضی از این حوضچه ها به 4 متر می رسد. بهتر است هنگام سفر به درون غار مراقب این حوضچه های عمیق باشید. این غار جزو غارهای فعال آهکی به شمار می آید و همچنان سازنده های آهکی در آن فعالیت می کنند.

جنس درونی این غار از کربنات کلسیم تشکیل شده است. یکی از ویژگی های این غار این است که در تمامی فصول سال آب های زیرزمینی در حوضچه ها جریان دارند. همچنین با وجود اینکه اکثر غارها در این منطقه ساخت دست انسان هستند، اما غار گل زرد غاری طبیعی و ساخت دست خود طبیعت است.

علت نام گذاری غار زردپلور

نام گل زرد روی این غار به علت گل های زرد روی دامنه کوه است. دامنه قله از اردیبهشت تا خرداد پر از گل های زرد وحشی می شود. به طوری احساس می کنید فرشی زرد و بزرگ روی قله پهن شده است.

داستان کشف غار گل زرد پلور

در سال 1350 عده ای دانشجو کوه نورد از دانشگاه تهران، در سفر خود به منطقه این غار را کشف کرده اند. پس از گذشت سال ها این غار سرانجام در سال 1384 به ثبت ملی رسید. زمین شناسان در حال حاضر مشغول شناخت و کشف رازهای این جاذبه طبیعی هستند.

محاسبه قدمت وجود غار

در این غار ستون های آهکی بسیاری وجود دارد. برای تشکیل هر یک سانتی متر از این ستون های آهکی نزدیک به یک قرن زمان نیاز است. بنابراین با توجه به اندازه این ستون ها که حدودا سی سانتی متر اندازه گیری شده است، عمر و قدمت این غار را می توان بیش از 3000 سال تخمین زد.

بهترین زمان سفر به غار گل زرد پلور کدام فصل است؟

بهترین زمان بازدید و سفر به این غار از خرداد تا شهریور ماه می باشد. به دلیل اینکه قبل و بعد ماه های مشخص شده دهانه غار به علت آب گرفتگی بسته شده و امکان ورود به غار از بین می رود.

تجربه غار نوردی در گل زرد پلور چگونه است؟

هنگام ورود به غار گل زرد پلور در مسیری حدود 10 متر باید سینه خیز حرکت کنید. چرا که، ورودی اولیه دهانه غار کوچک است. پس از ورود به غار هم باید مسافتی کوتاه را یا چهار دست و پا و یا پا مرغی حرکت کنید. ورود به غار کمی مشکل است. اما، پس از ورود به غار هوای بسیار مطبوع و خنک آن روح شما را نوازش می کند. پس از این مرحله وارد به دهلیزی می شوید که آرام آرام صدای جریان آب را نیز می شونید.

پس از مدتی پیاده روی به رودخانه کف غار می رسید. ممکن است در نگاه اول کم عمق به نظر برسد. اما، باید بدانید که در طی مسیر رودخانه عمیق بیشتری پیدا می کند. کمی بعد به دوراهی اصلی غار می رسید که با انتخاب هر یک از آن ها به خروجی غار راه پیدا می کنید.

با چه تجهیزاتی باید به غار گل زرد سفر کنیم؟

ایجاره ویلا در لفور

هنگام سفر به مکان هایی مانند غار، قله ها و یا جنگل ها می بایست با تجهیزات کامل و وسایل مخصوص آن مکان اقدام به حرکت کنید. برای سفر به غار گل زرد پلور هم با توجه به شرایط زیست محیطی آن باید قبل از سفر تجهیزات لازم را همراه خود داشته باشید.

 • کوله ‌پشتی نسبتا کوچک
 • کفش کوه ‌پیمایی
 • لباس مناسب برای طبیعت گردی
 • کلاه ایمنی
 • لباس گرم
 • هد لامپ ضد آب و باطری اضافه
 • قمقمه آب
 • لیوان شخصی و یک وعده غذای قابل حمل
 • زیرانداز کوچک (انفرادی)
 • جعبه کوچک کمک‌ های اولیه
 • دستکش مخصوص غار نوردی و طناب انفرادی
 • یک مدرک شناسایی

نکات مهم سفر به غار گل زرد پلور

برای اینکه تجربه خوبی در سفر به این غار داشته باشید، لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

 • در کف غار آب جریان دارد. بنابراین بهتر است هنگام سفر کفش کوه نوردی به پا داشته باشید تا برای راه رفتن روی سنگ های خیس و آب تعادل لازم را داشته باشید.
 • مسیر غار در برخی نقاط تنگ می شود. همچنین، دیواره ها و سقف های غار پر از زائده های تیز مانند استلاگمیت ها هستند. استفاده از کلاه ایمنی توصیه می شود.
 • در بسیاری از غارها برای گم نشدن در طی مسیر نشانه گذاری و زهکشی انجام می شود. اما در غار گل زرد پلور مسیر رفت و برگشت مشخص است و نیازی به انجام این کار نبوده است.
 • مسیر رفت و برگشت در غار حدود 3 ساعت تخمین زده شده است.
 • طبق توضیحات گفته شده و اطلاعات موجود، این غار برای افراد سالمند، کودکان و افراد کم توان جسمی مناسب نیست.
 • نیمه دوم غار، برای سهل عبور طناب کشی و تعدادی نردبان تعبیه شده است. اما، با این وجود باز هم بدون راهنما وارد غار نشوید و از ورود به راه های فرعی و نامعلوم خودداری کنید.

کلام آخر

غار گل زرد پلور یکی از مکان های جذاب و دیدنی استان مازندران واقع در روستای پلور در نزدیکی شهر آمل است. این غار آهکی قدمتی حدود 3000 سال دارد و جنس دیواره های آن کلسیم کربنات می باشد. برای ورود به این غار می بایست تجهیزات و لوازم کافی را به همراه داشته باشید تا در حین مسیر بتوانید ایمنی و سلامت خود را حفظ کنید. هنگامی که به مازندران سفر کردید، می توانید با اجاره کلبه و ویلا از ویلا لفور اقامتی امن و راحت را تجربه کنید.

سوالات متداول

مسیر دسترسی به غار گل زرد پلور چگونه است؟

در ۶۵ کیلومتری از استان تهران در سمت چپ جاده نرسیده به پلور جاده خاکی را وارد شوید به پلور می رسید.

اقامت در دشت گل زرد چگونه است؟

در سفر به این منطقه می بایست برای اقمت کمپ بزنید. تجهیزات لازم را به هیچ وجه فراموش نکنید. باید بدانید که در دشت گل زرد آنتن دهی وجود ندارد.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید