خوشمزه ترین غذاهای شمالی مازندرانی

اسفند ۱۳, ۱۴۰۱
0 نظر
خوشمزه ترین غذاهای شمالی مازندرانی

وقتی به شهر یا استانی سفر می کنید، یکی از برنامه های شما امتحان کردن غذای محلی آنجا می باشد. غذاهای مازندرانی به دلیل نوع طبخ و گیاهان خاص، طرفداران زیادی در سراسر ایران دارد، به حدی که شما می توانید انواع رستوران های شمالی را در شهرهای بزرگ مانند تهران مشاهده کنید. غذاهای شمالی مازندرانی سالانه تعداد زیادی مسافر را به جاهای دیدنی مازندران مانند جنگل لفور، جنگل دالخانی و روستای فیلبند می کشاند. لیست غذاهای مازندرانی، بسیار متنوع بوده و متناسب با هر ذائقه و سلیقه ای است.

معرفی 10 نوع غذای معروف شمالی

معرفی 10 نوع غذای معروف شمالی

غذاهای شمالی مازندرانی انواع بسیار زیادی دارد که نوع پخت آن از مهم ترین عواملی بوده که این غذا را لذیذ و خوشمزه می کند. چندین مورد از محبوب ترین غذاهای شمالی را برایتان آورده ایم.

1. خورش ناردون، غذایی با میوه انار

خورشت ناردون

یکی از خوشمزه ترین غذای مازندرانی با مرغ، خورش ناردون است که با گوشت مرغ، انار ترش، رب انار، پیاز، سیر، شکر و انواع ادویه طبخ می شود. در استان مازندران خورشت ناردون به معنی دانه انار می باشد که به آن خورشت سیر انار یا خورشت پیاز انار هم می گویند.

2. باقلا وابیج، خورش بدون گوشت

خورشت باقلا وابیج

باقلا جزو غذاهای بدون گوشت مازندرانی محسوب می شود که طرفداران زیادی دارد. موادی که در این خورش بکار می رود شامل، باقلا، سیر، شوید خشک شده، روغن، نمک، فلفل، زرد چوبه و تخم مرغ است که با توجه به تعداد نفرات آبپز و درون خورشت می اندازید. باقلا وابیج را یکی از پرطرفدار ترین غذاهای شمالی مازندرانی می نامند که با برنج سرو می شود.

3. آغوز مسما، با میوه انار

آغوز مسما

آغوز مسما آن غذایی است که شما هر کجا باشید، دوست دارید به استان مازندران سفر کنید و این غذای بی نهایت خوشمزه را بخورید. برای پخت آن به مواد اولیه ای مانند گوشت اردک، گردو، دانه کوبیده شده انار، رب انار، پیاز و ادویه های مورد نیاز نیاز دارید. آغوز مسما با برنج و گاهی نان و انواع ترشی های محلی استان مازندران برای گردشگران ارائه می شود.

4. مالا بیج یا مالاتا، محبوب ترین غذای مازندرانی

مالابیج

اگر ماهی دوست دارید پس قطعا عاشق این غذای بی نظیر می شوید. مالابیج ماهی شکم پری است که روی هیزم تنوری و کبابی شده، به همین علت برای افرادی که کمپ می روند، غذای مناسبی است. از مواد استفاده شده در این غذا، می توان به گردو، رب انار، گلپر، فلفل، نمک و انواع سبزی های محلی به خصوص چوچاق اشاره کرد.

5. خورشت اسپناساک یا خورشت اسفناج

خورشت اسفناج

خورشت اسپناساک را می توان همان خورشت اسفناجی دانست که اکثر شهرها آن را می پزند اما در استان مازندران به دلیل مواد اولیه ای که استفاده می شود کمی تفاوت دارد. از مواد غذایی که در این خورشت بکار می رود می توان به گوشت گاو یا گوسفندی، برگ سیر، پیاز، اسفناج، سبزی های محلی و ادویه های مخصوص اشاره کرد. لازم به ذکر است در غذاهای شمالی مازندرانی اکثرا بجای گوشت از تخم مرغ هم استفاده می کنند، مانند خورش اسپناساک که بسیار طعم لذیذی دارد.

6. خورشت نازخاتون

خورشت نازخاتون

نازخاتون، علاوه بر اینکه نام یک ترشی است، یکی از انواع خورشت  شمالی است که مواد اولیه آن را گوشت، بادمجان، سیر و سبزی تشکیل می دهد. در سفر به شمال حتما این خورشت خوشمزه را امتحان کنید.

7. قلیه، غذایی ساده اما خوشمزه

قلیه

قلیه یکی از آسانترین و راحت ترین غذاهای شمالی مازندرانی محسوب می شود. از مواد تشکیل دهنده آن می توان به عدس، باقلا، اسفناج سرخ شده، گوشت، گردو ساییده شده، نمک و فلفل اشاره کرد. این غذا بسیار آسان بوده و طعم و بوی بسیار دلپذیری دارد.

پیشنهاد می شود برای زیبایی و طعم بهتر دانه های انار را روی خورشت بریزید.

8. اکبر جوجه، غذایی محبوب

اکبر جوجه

اکبر جوجه یکی از معروف ترین غذای مازندرانی با مرغ بشمار می آید. در طول مسیر و خود استان، رستوران های زیادی را می بینید که این غذا را ارائه می دهند، پخت اکبر جوجه کار سختی نیست، اگر قلق آن دستتان بیاید. مواد لازم برای پخت این غذا، جوجه، رب انار شیرین، لیمو ترش، زعفران دم کرده، روغن مایع، نمک و فلفل است. این غذا را می توانید با نان یا برج میل کنید.

9. ترش سماق، غذای پر خاصیت

ترش سماق

به دلیل وجود ادویه سماق، یکی از بهترین غذاهای مازندرانی به شمار می آید. برای طبخ این غذا به مواد اولیه ای مانند سینه مرغ، سبزی خورشتی، پیاز، لوبیا قرمز، آبغوره، سماق، غوره، نمک و فلفل نیازدارید.

10. نرگسی اسفناج، غذایی با پخت سریع

نرگسی اسفناج

نرگسی از خوشمزه ترین غذاهای شمالی مازندرانی بوده که به دلیل پخت سریع آن محبوبیت زیادی دارد. از مواد اولیه که در این غذا بکار می رود می توان به، اسفناج تازه، پیاز، تخم مرغ، سیر و ادویه های لازم اشاره کرد. این غذا جزو غذاهای بدون گوشت مازندرانی است که محبوبیت زیادی دارد.

آش های محبوب استان مازندران

آش های محبوب استان مازندران

اگر طرفدار آش هستید، قطعا آش های بی نظیر استان مازندران را امتحان کردید. این غذا به دلیل استفاده از سبزی های تازه و معطر بسیار بو و رنگ و لعاب دلپذیر و وسوسه انگیزی دارند.

1. آش کدو، بسیار خوشمزه

آش کدو

آش کدو از پرطرفدار ترین غذاهای شمالی مازندرانی است که در بیشتر مهمانی ها و رستوران ها سرو می شود. برای پخت این غذا شما به مواد اولیه ای مانند کدو، پیاز داغ، عدس، برنج، آب لیمو ترش، شکر و نمک نیاز دارید. مانند دیگر آش ها می توانید نعنا داغ هم روی آن بریزید.

2. بشته آش، بسیار مقوی

بشته آش

برای یک بار شده باید این غذای لذیذ را امتحان کنید، این آش با مواد اولیه همچون اسفناج، عدس، سیر، پیاز، زیر سبز و زرد چوبه پخته می شود.

بشته واش را با نارنج و زیره بخورید، قطعا پشیمان نخواهید شد.

3. آش گزنه، با سبزیجات پرخاصیت

آش گزنه

آش گزنه به دلیل استفاده از مواد اولیه بسیار مقوی مانند آرد گندم، چغندر، عدس و نخود، لوبیا، باقلا، کدو حلوایی، گشنیز، جعفری، سیر، ماست و انواع ادویه های لازم بسیار پر خاصیت می باشد.

4. دوش آش یا آش دوغ معروف

آش دوغ

برای پخت این آش به برنج، سبزی هایی شامل، ساقه و برگ سیر، اسفناج خرد شده ، سیر خام له شده، نعنا خشک و دوغ نیاز دارید.

5. ترشی خمیر اش یا آش ترش مازندرانی

آش ترش مازندرانی

برای درست کردن این آش خوشمزه باید از مواد هایی مانند گشنیز، سیو و برگ چغندر، نخود و لوبیا، باقلا، رشته آش، لبو و کدو حلوایی، رب انار و ادویه استفاده کنید. آش ترش از محبوب ترین غذاهای شمالی مازندرانی می باشد.

غذاهای مازندرانی با برنج

اگر دقت کرده باشید بیشتر غذاهای شمالی مازندرانی با نان خورده می شود، اما برای مهمانی ها و مجالس رسمی بهتر است کنار جوجه و خورشت ها برنج نیز سرو شود. در ادامه تعدادی از خوشمزه ترین غذاهای شمالی مازندرانی را که با برنج طعم بی نظیری دارد رو ذکر کرده ایم.

1. اردک شکم پر، مناسب مهمانی ها

اردک شکم پر

ادک شکم پر غذای بسیار محبوبی است که در مهمانی ها و عروسی های مازندرانی سرو می شود. برای پخت این غذای خوشمزه لازم است داخل اردک را از سبزی های معطر مخصوص شمال مانند سرسم، اناریجه، پیاز، سیرو گردو پر کنید.

2. کشمش پلو، غذای مراسمات محلی

کشمش پلو

کشمش پلو را معمولا با مرغ سرو می کنند اما می توانید با گوشت قرمز و اردک هم آن را درست کنید. ترکیبات این غذای بسیار لذیذ، کشمش، رب نارنج یا رب انار، پیاز، مرغ، برنج، زعفران و ادویه های لازم است.

3. بیج بیج یا واویشکا

بیج بیج

این غذا از راحت ترین اما خوشمزه ترین غذاهای شمالی مازندرانی به حساب می آید که اگر آن را یک بار بخورید دیگر طعم بی نظیر آن را فراموش نمی کنید. برای پخت این غذا به مواد اولیه، مانند گوشت چرخ کرده و سیب زمینی نگینی سرخ شده نیاز دارید تا در کنار برنج میل کنید.

 محبوب ترین غذاهای مازندرانی با نان

اگر تصمیم دارید بعضی از روزهای هفته را به خود استراحت دهید و ناهار یا شام های برنجی یا خورشتی درست نکنید، غذاهای شمالی مازندرانی با نان بهترین گزینه برای شما می باشد.

 خورشت کچلیک، سریع و آسان

خورشت کچیلک

خورشت کچلیک یا کدو از آسان ترین غذاهای مازندرانی است که بسیار بین مردم طرفدار دارد. برای پختن آن کار سختی ندارید فقط لازم است کدو سبز، تخم مرغ، پیاز و ادویه های لازم را باهم ترکیب کنید.

 کدو بره، مخصوص گیاهخوارها

کدو بره

کدو بره، بر خلاف اسمی که دارد کاملا گیاهی بوده و جزو غذاهای بدون گوشت مازندرانی محسوب می شود . از مواد اولیه آن می توان به سیب زمینی، تخم مرغ، سیر، کدو سبز، پیاز و گوجه فرنگی اشاره کرد.

در آخر، غذاهای متنوع و بی مثال مازندرانی

غذاهای شمالی مازندرانی مانند مرغ و ماهی شکم پر، قلیه، خورش باقالی به دلیل سبزی های معطر و تازه ای که دارند، بسیار بین مردم شهرهای دیگه محبوب است. شما می توانید برای استفاده از این غذاهای لذیذ و آب و هوای بی مثال این استان، به سایت خرید و فروش و اجاره ویلا لفور مراجعه کنید و اوقات بسیار لذت بخشی را کنار دوستان و خانواده بگذرانید.

سوالات متداول

محبوب ترین غذاهای شمالی کدامند؟

از محبوب ترین غذاهای استان زیبای مازندران ، می توان به اکبر جوجه، اش های معروف از جمله آش دوغ یا آش ترش اشاره کرد.

بهترین غذاهای مازندرانی کدامند؟

از بهترین غذاهایی که در استان مازندران طرفدار داشته حتی در رستوران ها نیز سرو می شود، می توان به ماهی شکم پر و باقلا وابیج اشاره کرد.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید