آشنایی با جنگل و آبشار پلنگ دره

شهریور ۱۲, ۱۴۰۲
0 نظر
پلنگ دره

استان مازندران سرشار از جاذبه های زیادی است که هر ساله گردشگران زیادی به خود جذب می کند. در کنار دریای بی نظیر خزر، جنگل های سر به فلک کشیده، کوه های سرسبز و آبشارهای زیبا، باعث محبوبیت این استان شده اند. یکی از مناطق زیبای این استان، جنگل پلنگ دره است که در نزدیکی شیرگاه واقع شده و جاذبه های فراوانی دارد. با توجه به هوای شیرگاه، می توانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی از گرما، به این منطقه سفر کنید و لحظات بی نظیری برای خود بسازید.

پلنگ دره کجاست؟

جنگل پلنگ دره، جزو مناطق دیدنی مازندران است که در شهرستان سوادکوه و شیرگاه مازندران قرار دارد. این جنگل زیبا، با آب و هوای مطبوع، مقصدی محبوب برای طبیعت گردان به شمار می رود. سراسر این جنگل را دره های سرسبز، گیاهان متنوع و درختان سر به فلک کشیده تشکیل داده اند.  زمین هموار و جاده های صاف اطراف جنگل، فضای مناسبی را برای دوچرخه سواری، پیاده روی و ورزش فراهم آورده اند. همچنین می توانید در مناظر منحصر به فرد این جنگل اتراق کنید و نگران حیوانات وحشی نیز نباشید.

دیدنی های پلنگ دره

پلنگ دره دارای زیبایی های فراوانی است که می تواند یک روز بی نظیر برای شما بسازد. جاذبه های این جنگل پهناور شامل موارد زیر است:

مسیر شیرگاه تا آبشار

مسیر شیرگاه تا آبشار که باید پیاده طی شود، مسیری زیبا و رویایی است و تجربه بی نظیری برای شما می سازد. پیاده روی در قلب جنگل سرسبز و انبوه هرکسی را به وجد می آورد. درختان سر به فلک کشیده طوری سایه افکنده اند که اگر به آسمان نگاه کنید، تنها درخت می بینید و نور ضعیف و باریکی که از میان درختان خودنمایی می کند. همچنین در انتهای مسیر پیاده روی، رودخانه ای عریض قرار دارد که می توانید به رودخانه نوردی بپردازید.

در این ویدئو می توانید کمی با این جنگل زیبا آشنا شوید:

آبشار پلنگ دره

آبشار پلنگ دره، جزو معروف ترین جاذبه های این جنگل است که فضای مناسبی برای عکاسی فراهم می کند. این آبشار بی نظیر، هفت متر ارتفاع دارد و از میان درختچه ها و صخره ها سرازیر می شود. در پایین آبشار حوضچه ای قرار دارد که برای آبتنی و رفع خستگی گزینه مناسبی است. این حوضچه عمق نسبتا خوبی دارد و می توانید از ارتفاع چند متری درون آن شیرجه بزنید و لذت پرش از ارتفاع را تجربه کنید.

چشمه ها و رودخانه ها

پلنگ دره

در این جنگل رودخانه های خروشانی جریان دارند و در کنار چشمه های پر آب باعث جان بخشی به این منطقه شده اند. صدای رودخانه در کنار آواز پرندگان، موسیقی بی نظیری ایجاد می کند که اگر ساعت ها به آن گوش دهید باز هم خسته نمی شوید.

مسیر دسترسی به پلنگ دره

برای رسیدن به پلنگ دره از تهران،  باید از جاده فیروز کوه استفاده کنید. شیرگاه پس از پل سفید و قبل از قائمشهر قرار گرفته است. برای رسیدن به ورودی جنگل، بعد از عبور از شیرگاه در سمت چپ، وارد جاده فرعی شوید. این جاده در کنار پل آهن یشیرگاه واقع شده است. در ابتدای مسیر، تابلوی محیط بانی خودنمایی می کند. پس از یک ساعت رانندگی و گذشتن از از روستای نفار، وارد مسیر پیاده روی خواهید شد. طول این مسیر حدود 13 کیلومتر است.

بهترین زمان سفر به پلنگ دره

بازدید از پلنگ دره در هر فصل، جذابیت های خاص خود را دارد. اما اگر قصد آبتنی و لذت بردن از آب رودخانه را دارید، می توانید اواسط بهار تا اواخر تابستان را انتخاب کنید. در فصل پاییز، این جنگل رنگارنگ و زیبا می شود و اگر به عکاسی علاقه دارید، می توانید عکس های بی نظیری به ثبت برسانید؛ اما نمی توانید به آبتنی بپردازید.

نکات ضروری بازدید از پلنگ دره

پلنگ دره

در هنگام بازدید از پلنگ دره لازم است به نکات زیر توجه کنید:

  • مسیر پیاده روی طولانی است و ممکن است برای کودکان و سالمندان همراه شما دشوار باشد.
  • از بردن وسایل غیر ضروری پرهیز نمایید و تنها چیزهایی که لازم دارید را بردارید. کرم ضد آفتاب، آب، خوراکی جزو وسایل ضروری هستند. همچنین اگر قصد آبتنی دارید، لباس اضافه بردارید.
  • اگر قصد اتراق و درست کردن آتش را دارید، هنگام ترک مکان، از خاموش بودن آتش اطمینان لازم را کسب کنید.

سخن آخر

پلنگ دره یکی از مناطق زیبای مازندران در شهرستان سوادکوه و شهر شیرگاه است که دارای محبوبیت زیادی است. این جنگل با درختان زیبا و سرسبز، آبشار بی نظیر، چشمه های جوشان و رودخانه های خروشان، هرکسی را به وجد می آورد. در بازدید از این آبشار اوقات خوشی را برای خود خواهید ساخت. همچنین اگر قصد اقامت در شیرگاه را دارید می توانید در منطقه شیرگاه از ویلا لفور، ویلا یا کلبه اجاره کنید.

ما در آنلاینر بیش از 12 سال است که‌ به صورت تخصصی در حوزه‌ های مختلف سئو (تولید محتوا، آن پیج، آف پیج، و تکنیکال) فعایت می‌ کنیم. تیم ما تشکیل شده از دوازده کارشناس در هر کدام حوزه‌ها و در بخش تولید محتوا نویسنده‌ های متخصص، به‌ روز و  با تجربه‌ی ما  همواره تلاش می‌ کنند تا باکیفیت‌ ترین و یونیک‌ ترین محتوا ها را ارائه دهند.

پیام بگذارید