آبشار جلسنگ، بهشتی در دل جنگل های هیرکانی

دی ۲۵, ۱۴۰۱
0 نظر
آبشار جلسنگ

یکی از جاذبه های طبیعی و زیبا که برای بسیاری از افراد از جذابیت زیادی برخوردار است، آبشارها هستند. آبشارها در همه جای ایران قرار دارند و در هر نقطه ای از کشور می توانید شاهد آن ها باشید. یکی از آبشارهای زیبا و معروف، آبشار جلسنگ است که در استان مازندران و شهرستان سوادکوه قرار دارد. این آبشار در جنگل لفور قرار دارد و با بازدید از آن می توانید هم از سایر جاذبه های آن مانند سد لفور دیدن کنید هم با اجاره کلبه در لفور، یک اقامت خاص در این منطقه داشته باشید.

آبشار جلسنگ کجاست؟

آبشار جلسنگ کجاست؟

آبشار جلسنگ در منطقه سوادکوه شمالی واقع شده است که در 24 کیلومتری آن شهرستان شیرگاه و در 6 کیلومتری آن روستای امامزاده کلا قرار دارد. این آبشار، در دل جنگل های هیرکانی با درختانی سر به فلک کشیده واقع شده است که می توانید در میان آن ها قدم بزنید و ریه های خود را سرشار از هوای پاک کنید.

برای رسیدن به این آبشار لازم است یک مسیر 5 کیلومتری که شیب زیادی دارد را پیاده روی کنید و حدود 2 یا سه ساعت طول می کشد تا به آبشار برسید؛ اما نگران نباشید! زیرا این مسیر آنقدر زیبا است که متوجه خستگی خود نخواهید شد و با دیدن آبشار، این خستگی به طور کامل از بین می رود. جلسنگ یک آبشار سه قلو است و تنوع گیاهی و جانوری زیادی دارد. از این رو هر ساله افراد زیادی برای دیدن آن دل به جنگل لفور می زنند.

مسیر دسترسی به آبشار جلسنگ

مسیر دسترسی به آبشار جلسنگ

اگر از تهران قصد رفتن به این آبشار را کرده اید و تمایل دارید بدانید جنگل لفور کجاست؟ باید مسیر شیرگاه را انتخاب کنید. سپس جاده شیرگاه – لفور را تا انتها برانید تا به منطقه لفور برسید. وقتی به کوهپایه های لفور رسیدید، از آن بگذرید و وارد منطقه زیبای 5 بند شوید. پس از آن به سمت بالا حرکت کنید تا جنگل های هیرکانی را ببینید. در اینجا مسیر پیاده روی آغاز می شود و 2 تا سه ساعت بعد به آبشار جلسنگ می رسید.

بهترین زمان سفر به آبشار جلسنگ

آبشار جلسنگ

بازدید از آبشار جلسنگ در هر فصل از جذابیت های خاصی برخوردار است اما مناسب ترین زمان برای دیدن آن اواسط فروردین تا اواسط پاییز است. در فصل بهار و تابستان می توانید، هوای تازه این منطقه را تنفس کنید و تنی به آب بزنید.

پاییز رنگارنگ، فرصت عکاسی را برای شما فراهم می کند و می توانید زیباترین صحنه ها را خلق نمایید. زمستان، اما زمان مناسبی برای دیدن این آبشار نیست. زیرا بارش باران و برف مسیر پیاده روی را لغزنده می کند و کار شما برای رسیدن به آبشار دشوار می شود.

نکات لازم برای بازدید از آبشار جلسنگ

برای دیدن آبشار جلسنگ لازم است نکاتی را رعایت کنید:

  • فرقی نمی کند در چه فصلی از این آبشار دیدن می کنید؛ در هر صورت در صورت عدم آشنایی با این منطقه، حتما یک راهنما با خود ببرید.
  • از بردن وسایل اضافی با خود بپرهیزید و تنها لوازم ضروری مانند کفش مناسب، کرم ضد آفتاب، آب آشامیدنی و… با خود ببرید.
  • پیش از بازدید از این منطقه، هواشناسی را چک کنید تا گرفتار باران نشوید.

دیدنی های اطراف آبشار جلسنگ

در اطراف آبشار جلسنگ دیدنی های زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. این دیدنی ها شامل موارد زیر است:

  • آبشار اسپی آر
  • روستای شیرگاه
  • سد لفور
  • امامزاده سیدعلی کیا سلطان

سخن پایانی

آبشار جلسنگ یکی از مناطق دیدنی و بی نظیر سوادکوه مازندران است که هرساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند. این جاذبه در دل جنگل های هیرکانی لفور قرار دارد و از یک مسیر پیاده روی دل انگیز بهره می برد. با توجه به نزدیکی این آبشار به منطقه لفور، می توانید از ویلا لفور کلبه و ویلا اجاره کنید و اقامتی بی نظیر رقم بزنید.

پیام بگذارید