آبشار ترز کجاست؟ آشنایی با آبشار آهکی

دی ۲۵, ۱۴۰۱
0 نظر
آبشار ترز

شمال ایران و مخصوصا مازندران سرشار از جاذبه های طبیعی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. عده ای از افراد شمال را تنها برای دریای بی نظیر خزر دوست دارند و عده دیگر علاقه دارند در جنگل های سرسبز آن تنفس کنند. اما جاهای دیدنی مازندران محدود به دریا و جنگل نیست و در این استان، کوه ها و آبشارهای زیادی وجود دارند که جذابیت آن به اندازه دریا و جنگل است. یکی از آبشارهای کم نظیر مازندران که در شهرستان سوادکوه جای دارد، آبشار ترز است.

آبشار ترز کجاست؟

آبشار ترز کجاست؟

آبشار ترز یکی از مناطق دیدنی سوادکوه است که در دل جنگل لفور قرار گرفته، که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. این آبشار، با ارتفاع 18 متر، از میان صخره های بلند به پایین می ریزد و با برخورد به صخره های اطراف صدای دلنشینی ایجاد می کند.  آبشار ترز، آهکی است و در طول سال ها یک دیوار چند طبقه آهکی در پشت آن ایجاد شده که زیبایی خاصی به آن می دهد.

به عقیده برخی از افراد، این ویژگی باعث شده تا آب ترز خاصیت درمانی داشته باشد. بستر این آبشار نیز با رسوب گذاری آهک تشکیل شده که با شسته شدن آن یک غار کوچک در پایین آبشار به وجود آمده است.

همچنین عده ای از مردم معتقدند این آبشار در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است که باعث افزایش ارزش تاریخی آن می شود. همچنین در بازدید از این آبشار می توانید با جنگل های هیرکانی که قدمتی 40 میلیون ساله دارند، آشنا شوید.

دسترسی به آبشار ترز

دسترسی به آبشار ترز

آبشار ترز در شهرستان سوادکوه و در 230 کیلومتری تهران قرار دارد و برای رسیدن به آن می توان از دو مسیر استفاده کرد:

  1. مسیر اول: از جاده فیروزکوه و پل سفید به سمت شیرگاه بروید. با توجه به آب و هوای شیرگاه در تابستان، می توانید در این شهر به استراحت بپردازید. بعد از رسیدن به ایستگاه راه آن، به سمت بابل حرکت و تا خروجی سه راه لفور پیش بروید. پس از 10 کیلومتر، به مسیر پیاده روی آبشار ترز می رسید.
  2. در این مسیر، راه خود را تا جاده هراز ادامه دهید و شهرهای آمل و بابل را پشت سر بگذارید تا به سه راهی برسید. برای رسیدن به جاده فرعی، مسیر دست راست را در پیش بگیرید. پس از 10 کیلومتر جنگل و ورودی مسیر پیاده روی را مشاهده خواهید کرد.

نکات لازم برای دیدن آبشار ترز

آبشار ترز

برای بازدید از آبشار ترز لازم است این نکات را رعایت کنید:

  • هنگام بارندگی مسیر پیاده روی لغزنده می شود و دسترسی به آبشار را دشوار می کند. بنابراین پیش از سفر به این منطقه، هواشناسی را چک کنید و از کفش مناسب استفاده نمایید.
  • در روزهای سرد حتما لباس مناسب با خود داشته باشید.
  • از بردن وسایل اضافه خودداری کنید و تنها وسایل ضروری مانند آب آشامیدنی، کرم ضد آفتاب، کفش مناسب و… با خود داشته باشید.

بهترین زمان سفر به آبشار ترز

بهترین زمان سفر به آبشار ترز

دیدن آبشار ترز در هر فصل، زیبایی های خاص خود را دارد. در فصل بهار این منطقه بسیار دل انگیز می شود و می توانید بهترین لحظات را تجربه کنید. در تابستان می توانید تنی به آب بزنید و لمس خنکای آب ترز را بر پوست خود احساس نمایید. پاییز نیز با برگ های رنگارنگ، یک نقاشی بی نظیر را برای شما تداعی می کند و می توانید بهترین عکس ها را ثبت کنید. در فصل زمستان و با بارش برف و باران سفر به این آبشار دشوار می شود. پس می توانید از اوایل بهار تا اواسط پاییز را برای رفتن به آبشار انتخاب کنید.

دیدنی های اطراف آبشار ترز

در اطراف آبشار ترز دیدنی های زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها بازدید نمایید. این دیدنی ها شامل موارد زیر است:

1- جنگل لفور

جنگل لفور

اگر تمایل دارید به جنگلی با جاذبه های بسیار سفر کنید، بهترین گزینه جنگل لفور است. این جنگل، با قدمت بسیار طولانی در استان مازندران قرار دارد و گردشگران زیادی از سراسر جهان را به خود جذب می کند. از دیدنی های بسیار زیبای این منطقه می توان به آبشار گزو، سد لفور و هفت آبشار اشاره کرد.

2- آبشار آنجیلی کا

آبشار آنجیلی کا

یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه ها که در منطقه سوادکوه و روستای کالی لفور قرار دارد، آبشار آنجیلی کا است. این آبشار، برای افرادی که به پیاده روی و کوه نوردی علاقمند هستند گزینه خوبی می باشد و می توانند یک سفر متفاوت را تجربه کنند.

سخن آخر

آبشار ترز یکی از دیدنی های سوادکوه در استان مازندران است که در دل جنگل لفور قرار دارد و با بازدید از آن می توانید یک روز بی نظیر را تجربه کنید. همچنین می توانید از سد لفور که در نزدیکی این آبشار قرار دارد دیدن کنید و نگران اقامت نباشید. زیرا در اطراف سد لفور، ویلاها و کلبه های زیادی است که خیال شما را راحت می کنند. این ویلاها را می توانید از ویلالفور اجاره کنید.

پیام بگذارید